W czasach obecnie panującej mody na bycie pięknym, szczupłym i zdrowym, zaczynamy pomijać osobowość drugiego człowieka, to co ma nam do powiedzenia. Dlatego postanowiliśmy odczarować ten wzorzec i dać szansę naszym studentom zagranicznym na lepsze i bardziej obiektywne wzajemne poznanie się.
Wydarzenie to “otworzyło” nam wszystkim oczy, uzmysłowiliśmy sobie jak ważne jest słuchanie w rozmowie. Często spotykamy się z sytuacją, kiedy druga osoba podczas spotkania nie potrafi spuścić wzroku z ekranu smartfona i odpisuje jednocześnie na kilka konwersacji. W trakcie tamtego wieczoru zaoferowaliśmy naszym Erasmusom naukę słuchania i bycia słuchanym.
Czynnikiem, który zmotywował nas do stworzenia tego wydarzenia był aspekt społeczny i projekt ExchangeAbility. Postanowiliśmy pokazać w jakich warunkach przeżywa rozmowę osoba niewidoma, na czym musi się skupiać, jak wyczuwa zmiany poszczególnych emocji po zabarwieniu głosu.
Realizacja obejmowała przede wszystkim znalezienie odpowiednio cichego i jednocześnie przytulnego miejsca, które zmieściłoby kilkadziesiąt studentów. Do naszych zadań należało przygotowanie opasek na oczy i odpowiedniej promocji wydarzenia.
Projekt przebiegł bardzo sprawnie. W trakcie żywych konwersacji i kolejnych zmian partnera, podawane były pytania tematyczne. Wydarzenie zaangażowało wszystkie osoby- te bardziej i te mniej śmiałe.
Projekt został zrealizowany po raz pierwszy przez naszą sekcję ESN SWPS University, ale ze względu na bardzo pozytywny feedback, będzie kontynuowany i dołożymy wszelkich starań, aby odbywało się cyklicznie, na początku każdego z semestru, kiedy studenci nie znają wzajemnie swoich głosów.
Małgorzata Kowalczyk