Program „Mentor” jest jednym z wielu projektów ESN, dzięki któremu można poczuć klimat Erasmusa we własnym mieście. Jest to więc wspaniała okazja dla tych osób, które z różnych powodów nie miały możliwości odbycia własnej wymiany zagranicznej, lubią międzynarodowe środowisko czy też wracają ze swojego Erasmusa i nie chcieliby się z nim tak szybko rozstawać. Student z lokalnej uczelni, znany również jako Mentor/Buddy, pomaga głównie w zaaklimatyzowaniu się studenta z zagranicy w Polsce. Jest on skarbnicą cennej wiedzy i wartościowych wskazówek, których, szczególnie w pierwszych dniach, będzie potrzebował taki podopieczny.

 

 

Od czego wszytsko się zaczyna?

 

Przyszły mentor oraz student zagraniczny najpierw zgłaszają się do sekcji lokalnej na kilka tygodni przed początkiem nowego semestru, najczęściej wypełniając formularz zgłoszeniowy. Prawdziwa przygoda zaczyna się w momencie, kiedy otrzymujecie do siebie dane kontaktowe. Nawiązanie pierwszej konwersacji, nawet jeśli odbywa się ona w świecie online, może nie należeć do najłatwiejszych. Na samym początku będziecie się starać, aby przełamać barierę językową, często też przekraczając własną strefę komfortu. Jednak korzyści, jakie dzięki temu możemy zyskać, są nieporównywalnie większe! Jeśli zastanawiasz się jakie pytania możesz usłyszeć od swojego podopiecznego, to nie martw się - będą one zdecydowanie prostsze niż te na egzaminie maturalnym. Zazwyczaj dotyczą one uczelni, życia w danym mieście czy cen w sklepach. Oczywiście nie obejdzie się też bez najbardziej popularnego tematu, jakim jest pogoda. Zagraniczni studenci przyjeżdżają na wymianę najczęściej bez znajomości języka danego kraju, dlatego też w niektórych sytuacjach, nieoceniona będzie pomoc Mentora.

 

Będąc Mentorem kilku studentów zagranicznych musisz też być świadomy, że zdarzają się sytuacje, których czasem nie sposób przewidzieć. Na przykład wcielenie się w rolę tłumacza u lekarza, bądź kiedy Twoi podopieczni przyjeżdżają w tym samym czasie, ale na różne dworce i okazuje się, że musisz znaleźć sposób na pojawienie się w dwóch miejscach na raz!

 

 

 

Jednak bycie mentorem zagranicznego studenta to nie tylko obowiązki i skrzynka mailowa czy Messenger przeładowany różnymi pytaniami, lecz także dobra zabawa i przyjaźń na długie lata! 

 
 

Każda z sekcji lokalnych Erasmus Student Network zapewnia wiele interesujących wydarzeń integrujących studentów zagranicznych z lokalną i akademicką społecznością. Aktywnie włączając się w bycie mentorem dostajesz niepowtarzalną szansę zasmakowania “Erasmus Life” bez wyjeżdżania z kraju. Program Mentor daje też wspaniałą okazję do rozwoju osobistego, nawiązania przyjaźni z ludźmi z całego świata oraz poznania wielu innych kultur i ich zwyczajów. Oprócz tego poszerzasz swoje horyzonty, a także masz możliwość nauki języków obcych z native  speakerem czy wymieniania się kulinarnymi wypiekami. 

 

Czy uwierzycie, że to wszystko jest możliwe bez wyjeżdżania z kraju? 

 

Łączenie się różnych kultur wraz osobowościami i doświadczeniami każdego nie odbywa się tylko i wyłącznie na czas trwania wymiany, ale są to znajomości, które przetrwają próbę, zarówno czasu jak dystansu! Oczywiście może to również być w pewnym sensie początek do spełniania podróżniczych marzeń! Zdecydowanie łatwiej, przyjemniej i bezpieczniej jest mieć świadomość, że poza granicami naszego miasta czy kraju mamy kogoś, na kogo będziemy mogli liczyć!

 

Można tworzyć niekończące się listy korzyści płynących z bycia Mentorem dla zagranicznego studenta. Jednakże żadne słowa nie będą w stanie oddać w pełni wszystkich emocji, historii oraz wspomnień z tym związanych… To trzeba przeżyć samemu!

 

Chcesz więc dołączyć do grona mentorów studentów zagranicznych? A może jedziesz na wymianę i chciałbyś/abyś znaleźć swojego mentora? Napisz do sekcji lokalnej ESN! 

 

Sekcje w Polscehttps://www.esn.pl/pl/sekcje-w-polsce

Sekcje w innych krajachhttps://esn.org/sections

 

Autor: Julia Owczaruk (Komitet PR ESN Polska)