“Zielone” wskazówki na ekologiczny powrót z Erasmusa

 

Kto już był na wymianie Erasmus+, ten wie, że spakowanie całego życia do dwóch walizek na półroczny lub roczny wyjazd  wcale nie jest takie łatwe. Co więcej, powrót do domu po wielkiej erasmusowej przygodzie bez nadbagażu to już w ogóle nie lada wyzwanie!

 

Jako student w obcym kraju z pewnością nie będziesz sobie odmawiać kupowania nowych rzeczy. Na koniec wymiany może się jednak okazać, że nie będziesz mógł/a z powrotem zabrać wszystkiego. Kolejna przeprowadzka jest świetną okazją na przejrzenie wszystkich swoich rzeczy oraz pozbycie się niepotrzebnych ubrań i przedmiotów. Zaplanuj swój powrót i zastanów się dokładnie jakim środkiem transportu będziesz wracać z kraju wymiany, gdyż od tego zależy ilość, rozmiar i waga bagażu. Jeżeli chcesz wyprowadzić się z akademika lub mieszkania po Erasmusie w ekologiczny sposób, to mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek:

 

 

 

Zaplanuj wszystko z wyprzedzeniem

Choć pozornie oczywiste, jest to kluczowa część procesu eko-przeprowadzki. Planowanie zmniejsza ilość odpadów, w tym ślad węglowy, z powodu mniejszej liczby nieświadomych działań, przypadkowych zakupów i podróży między miejscami docelowymi. Upewnij się, że spakujesz się z wyprzedzeniem, wymeldujesz się na czas i szczegółowo zaplanujesz trasę. Jeśli jesteś świadomy tego, że podróż powrotna będzie długa, musisz zebrać podstawowe informacje o cenie biletów, odpowiednich miejscach na nocleg i dziennych kosztach żywności. Kalendarze tanich lotów można sprawdzać na stronach eSky, Fly4Free, Flipo i skyscanner. Samolot jest szybkim i wygodnym środkiem transportu, a czasami jedynym, którym możesz się dostać do miejsca przeznaczenia. Jednak jeśli tylko masz okazję, wybierz pociąg, gdyż jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem.

 

Zorganizuj erasmusowy jarmark

Zorganizuj wyprzedaż garażową z rzeczy, które nie możesz ze sobą zabrać, ale są jeszcze w dobrym stanie do użytkowania. Mogą to być urządzenia kuchenne, sztućce, naczynia, dekoracje. Jeżeli w mieście, gdzie odbywałeś/łaś wymianę jest sekcja lokalna ESN, to najpierw skontaktuj się z ich biurem, gdyż zwykle to właśnie ESN załatwiają podobne sprawy. Możesz zrobić z tego wydarzenie na większą skalę, zachęcając do uczestnictwa innych studentów, które niedługo będą wracały z wymiany. Niektóre rzeczy można też zostawić w akademiku, jeśli na to pozwala administracja. Innym dobrym sposobem na pozbycie się niepotrzebnych rzeczy jest wystawienie ich na sprzedaż online lub nawiązanie kontaktu ze studentami, które dopiero przyjadą na wymianę, żeby móc im to oddać. Jeżeli chcesz zrobić naprawdę dobry uczynek, gdy się wyprowadzasz, rozważ przekazanie dochodów ze sprzedaży na cele charytatywne. 

 

Przygotuj rzeczy do recyklingu

Przejdź się przez swój pokój bądź mieszkanie i pomyśl dobrze, co z twoich niepotrzebnych rzeczy może być poddane recyklingowi. Niektóre odpady takie jak niezużyte dezodoranty i lakiery w sprayu, szczotki, gąbki, opakowania styropianowe, worki na pieczywo (ponieważ często są wykonane w części z papieru, a w części z folii), jednorazowe maseczki i rękawiczki są kłopotliwe, ponieważ nie nadają się do ponownego przetworzenia. Muszą koniecznie trafić do pojemnika przeznaczonego na odpady pozostałe po segregacji, czyli zmieszane. Warto pamiętać, że przed wyrzuceniem musisz odkręcić nakrętki oraz opróżnić i zgnieść opakowanie, jednak nie trzeba go dokładnie myć.

 

Oddaj komuś, kto potrzebuje

Dowiedz się, które organizacje charytatywne (na przykład dom dziecka, hospicjum, dom samotnej matki lub MOPS (po ang. Social Welfare Centre)) i sklepy przyjmują darowizny. Zanim przyniesiesz rzeczy do oddania, warto dowiedzieć się czego tak naprawdę w danym miejscu brakuje. Upewnij się, że przedmioty są w wystarczająco dobrym stanie, aby je przekazać. Ponadto rozejrzyj się za grupami  na Facebook’u, gdzie można oddać swoje rzeczy, nie tylko ubrania, ale też książki, rośliny i meble.

 

Pakuj się rozsądnie

Delikatne rzeczy najlepiej owinąć miękkimi tkaninami, zamiast papieru. Jest to nie tylko dobra metoda zero waste, lecz także kreatywny sposób pakowania ręczników, koszulek lub pościeli. Jeżeli jesteś pewny, że całość nie zmieści się do walizki lub planujesz wysłać osobne pudełko prezentów dla swojej rodziny, skontaktuj się z lokalnymi sklepami, aby dostać potrzebne do pakowania kartony. Są nie tylko darmowe, ale też mocniejsze, więc lepiej sprawdzą się w transporcie oraz dostaną drugie życie.

 

Bycie otwartym na nowe rzeczy i nawyki jest w sumie jedynym wysiłkiem, którego będziesz potrzebować. Podobnie jak w przypadku większości rzeczy nie naruszających równowagi ekologicznej, samo bycie eko polega przede wszystkim na sposobie myślenia, koncepcji „rób mniej” i edukacji w temacie. Nie myśl, że twój niewielki wkład nic nie kosztuje. Temat ochrony środowiska porusza coraz więcej osób, a razem jesteśmy siłą! Jak widzisz, nawet powrót z Erasmusa do domu może być ekologiczny, a uświadomienie sobie tego, że przynosisz korzyść nie tylko środowisku, lecz także ludziom w nim zamieszkującym, na pewno sprawi Ci radość i zachęci do dalszych działań na rzecz naszej planety. 

 

Autorka: Julia Owczaruk, Komitet PR ESN Polska