Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada przypada w Polsce jedno z najważniejszych świąt państwowych. Tego dnia wszyscy Polacy celebrują wyjątkowy moment w dziejach kraju - odzyskanie niepodległości. W roku 1918 Polska odzyskała wolność po 123 latach zaborów austriackich, pruskich i rosyjskich.

Krótka historia święta

Losy narodu polskiego były bardzo zmienne, burzliwe, pełne cierpienia oraz walki o kraj i wyznawane wartości. Przez ponad 100 lat Polska nie istniała na mapach Europy. Pomimo wielu starań, licznych powstań, sytuacja była niezmienna aż do wybuchu I wojny światowej, w którą zaangażowały się największe mocarstwa europejskie. Historia odzyskiwania niepodległości przez Polskę była procesem bardzo długim i stopniowym. Na wybór daty święta wpływ miało kilka czynników, które wiązały się z zakończeniem I wojny światowej. Wtedy też Niemcy ostatecznie skapitulowały, a dzień wcześniej - 10 listopada - do Polski przybył Józef Piłsudski, wódz Armii Polskiej, Naczelnik Kraju i pierwszy marszałek. Polacy uświadomili sobie powagę sytuacji i to, że odzyskali wolność. Euforii i wzruszeniom nie było końca.

Jak dziś w Polsce obchodzi się 11 listopada?

11 listopada jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy. Dzięki temu wszyscy Polacy mają szansę świętować z rodzinami czy przyjaciółmi, korzystając z różnorodnych atrakcji, jakie oferują miasta w całym kraju. Tradycji jest wiele i zależą one głównie od tego, w jakim regionie obchodzi się ten dzień. Każda jednak jest wyjątkowa, bo i powód do celebrowania jest ważny.

Nie sposób nie wspomnieć o Warszawie, czyli stolicy Polski. To tutaj każdego roku odbywają się główne obchody Dnia Niepodległości. To centrum wydarzeń historycznych, religijnych czy festynów rodzinnych. Od 1989 roku to tutaj odbywa się Bieg Niepodległości, w którym każdego roku bierze udział coraz więcej osób. Z kolei w Muzeum Powstania Warszawskiego odbywa się Koncert Niepodległości. Oczywiście to nie koniec atrakcji - są też liczne pokazy, wykłady i spektakle.

Jedną z ciekawych corocznych tradycji, która ma miejsce w Poznaniu są Imieniny Ulicy. Tego dnia poznaniacy wychodzą na ulicę Święty Marcin, by wziąć udział w barwnym korowodzie prowadzonym tą właśnie ulicą. Kto stoi na jego czele? Nikt inny a właśnie święty Marcin na koniu. Podczas parady zawsze jest głośno, kolorowo i wesoło. Poznań słynie jednak z wielu innych zwyczajów. Jednym z nich są rogale świętomarcińskie. Rogale robione są z ciasta półfrancuskiego, z nadzieniem z białego maku, wanilii, mielonych daktyli, cukru, śmietany, rodzynek, masła i skórki pomarańczowej. Od 2009 roku uznaje się je za unijny produkt regionalny, a sama tradycja wypieku rogali sięga XIX wieku.

W wielu miastach Polski organizowane są liczne parady. Oprócz tej warszawskiej czy poznańskiej, trzeba wspomnieć o Radosnej Paradzie Niepodległości, która odbywa się we Wrocławiu i w której bierze udział Wojsko Polskie. Będąc w Gdańsku, można swobodnie dołączyć do tamtejszej Parady Niepodległości, która jest prawdopodobnie największym takim przemarszem, ponieważ dosłownie każdy może do niej dołączyć, pokazując innym radość z celebrowanego święta.

Jak duża jest Polska, tak wiele jest pomysłów i zwyczajów w związku ze świętowaniem Dnia Niepodległości. Wszystko zależy od tego, na co ma się ochotę i jakie tradycje wynosi się z domu rodzinnego. Można jeść gęsinę albo rogale, brać udział w paradzie, oglądać filmy historyczne ze swoimi krewnymi albo spotykać się z przyjaciółmi na spacer ulicami miasta, ciesząc się z tego, jak wolnym powietrzem można oddychać w niepodległym kraju.