W ostatni weekend czerwca, przedstawiciele łódzkiej sekcji ESN UŁ w składzie: Beata, Milena, Marta, Bartek i Matt odwiedzili czeską sekcję w Czeskich Budziejowicach ESN Buddy VSTE. Spotkanie miało zapoczątkować długofalową współpracę, której efekty będzie można obserwować od nadchodzącego semestru.

Zjazd rozpoczął się od wizyty w miejscowym browarze, znanym na całym świecie Budweiserze, gdzie studenci mogli dowiedzieć się jak powstaje piwo, a wieczorem kontynuowali integrację przy tradycyjnej czeskiej kuchni.

Kolejnego dnia odbyły się obrady. Spotkanie zbiegło się w czasie ze zjazdem statutowym ESN Czechy: „Małe NP”, które było organizowane przez sekcję z Czeskich Budziejowic. W związku z czym, w trakcie obrad sekcja z Uniwersytetu Łódzkiego dokonała prezentacji, podczas której przedstawiła własną sekcję, swoje najciekawsze osiągnięcia oraz pomysły na organizowanie wydarzeń dla studentów zagranicznych.

Podczas prezentacji zaproponowano również nową inicjatywę ESN UŁ pod nazwą „ESN PostcardChain”, która polega na wzajemnym przesyłaniu sobie przez sekcje pocztówek z życzeniami. Jednocześnie rozpoczęto akcję, wysyłając pierwszą kartkę.

Nie brakło też pozdrowień od członków zarządu ESN PL, którzy obradowali w tym samym czasie.

Ostatniego dnia zjazdu, sekcje ESN UŁ oraz ESN Buddy VSTE ustalały główne założenia współpracy, w skład których wchodzą międzu innymi wspólne wydarzenia, wzajemna promocja oraz transfer wiedzy. Była to pierwsza z kilku planowanych wizyt, kolejne spotkanie odbędzie się jesienią Łodzi. Członkowie obu sekcji mają wiele ciekawych pomysłów na wspólne wydarzenia i spotkania, z których skorzystają zarówno sekcje, jak i studenci programu Erasmus+ przebywający w Czeskich Budziejowicach oraz Łodzi.