4 dni świetnej muzyki, wspaniała pogoda, dziesiątki tysięcy ludzi i … ESN? Tak, to ESNfest!


    Na tegorocznym Open’er Festival w strefie NGO zagościły aż 34 organizacje, wśród których pojawiło się również po raz pierwszy od wielu lat Stowarzyszenie ESN Polska z projektem ESNfest! Celem projektu było przybliżenie młodym ludziom, a w szczególności studentom i licealistom tematu mobilności, między innymi wyjazdów z programu Erasmus+. Na naszym standzie prezentowaliśmy zarówno organizację Erasmus Student Network, jak i nasze idee i wartości. Festiwalowicze mieli możliwość wzięcia udziału w organizowanych przez nas aktywnościach takich jak odgadywanie kraju, z którym związana była dana ciekawostka. Nie lada wyzwaniem okazało się również przeczytanie zwrotu lub powiedzenia w obcym języku. Kolejną atrakcją była mapa z wszystkimi miastami, w których znajdują się sekcje ESNu. Zaciekawieni festiwalowicze pytali o miejsca, do których mogliby się udać na Erasmusa. Open’erowicz, który nas odwiedził mógł ‘poczęstować’ się festiwalowymi okularami, naklejkami i przypinkami, które przygotowaliśmy. Na uczestników wydarzenia czekały również ulotki informujące o naszej działalności oraz o programach mobilnościowych.

 

Każdy uczestnik mógł porozmawiać z nami o wymianach, naszych doświadczeniach związanych z wyjazdem na Erasmusa lub inny projekt mobilnościowy. Byliśmy przygotowani nie tylko na studentów zainteresowanych studiami za granicą - w naszych ulotkach znalazła się także garść informacji o innych możliwościach wyjazdu, niekoniecznie będących programem Erasmus+. Wśród odwiedzających nasz stand festiwalowiczów znaleźli się również entuzjaści podróży i obcych kultur, którzy z przyjemnością wspominali swoje dawne przygody za granicą. Ku naszemu zaskoczeniu, przeciętny odwiedzający nas Open’erowicz nie ukończył jeszcze 18 lat, ale myślał już o wymianie lub w niej uczestniczył. Przy swoim standzie gościliśmy też obcokrajowców obecnie przebywających na wymianie - niektórzy z nich byli nawet członkami ESN! Miłą niespodziankę sprawili nam również odwiedzający nas polscy ESNerzy oraz alumni.

 

Podczas czterech dni festiwalu poznaliśmy członków innych organizacji biorących udział w Open’erowym NGO, takich jak AIESEC, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Mieliśmy okazję porozmawiać, a nawet zrobić wspólne zdjęcie.

 

W historii Open’era po raz pierwszy odbył się również cykl debat poświęcony przeróżnym tematom, np. przyszłość Unii Europejskiej i problemy, z jakimi się zmaga. Nasi wolontariusze chętnie uczestniczyli w dyskusjach skupiających się głównie na wpływie kultury na rozwój UE. Co więcej, strefę ESN odwiedził Mikel Landabaso - dyrektor ds. komunikacji w Komisji Europejskiej. Mieliśmy okazję wspólnie porozmawiać o celach i wartościach naszej organizacji, przedstawić aktywności, które przygotowaliśmy, a na koniec zrobić sobie wspólne zdjęcie.
 

Szacujemy, że przez 4 dni festiwalu nasz stand odwiedziło około tysiąca osób, młodszych i starszych. Łączyła ich jednak pasja do szeroko pojętego tematu mobilności. Mamy nadzieję, że zobaczymy się na Open’er Festival 2019!