Pierwszy dzień wiosny to moment, gdy świat budzi się do życia po zimowym śnie. Dlatego 21 marca celebrujemy ten dzień.

Zapewne większa część ludzi woli wiosnę od zimy. W końcu dni są dłuższe, pogoda lepsza i przyroda budzi się do życia. Dlatego od wieków celebruje się ten dzień, który przypada na 20 lub 21 marca.

W Polsce ten dzień jest również zwany Dniem Wagarowicza. Oznacza to, że uczniowie w tym dniu solidarnie nie idą do szkoły. Wydaje się jednak, że ta tradycja powoli zanika. Jednak topienie marzanny jest wciąż popularne. Praktykowane jest to przede wszystkim przez przedszkolaków i uczniów najmłodszych klas. Marzanna to słomiana kukła przyodziana w stare ubrania, która jest podpalana i wrzucana do rzeki. Symbolizuje to odchodzącą zimę i nadchodzącą wiosnę. Ta tradycja wywodzi się z bardzo dawnych czasów, kiedy Słowianie praktykowali pogańskie obrzędy. To święto obchodzone bardzo hucznie i wymagało ono odpowiednich przygotowań. W dzisiejszych czasach ma ono wymiar symboliczny.

W dawnych czasach malowano również jajka (które są symbolem nowego życia) z okazji pierwszego dnia wiosny. Oblewano się również wodą, ponieważ wierzono, że przyniesie to zdrowie. Te zwyczaje zostały przejęte od pogańskich Słowian przez chrześcijan i w ten sposób stały się one zwyczajami wielkanocnymi.

Autor: Weronika Kisiel