W dniach 24-28 lipca w Łodzi dużo się działo. Poza licznymi atrakcjami związanymi z dniami Łodzi, na murach akademika “Olimp” Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Lumumby 12 powstał wspaniały mural autorstwa samego Okudy. A wszystko to z okazji 20-lecia działalności  Erasmus Student Network oraz programu Erasmus w Polsce.

 

Od 20 lat tysiące polskich studentów rozwija swoje umiejętności oraz nasze Stowarzyszenie. W 1998 roku powstała pierwsza sekcja na ówczesnej Akademii Medycznej w Warszawie. W 2018 jesteśmy obecni na 38 uczelniach wyższych w całej Polsce. Z dumą wspieramy system szkolnictwa wyższego, a  przede wszystkim program wymian międzynarodowych.

 

Z okazji naszego 20-lecia, stworzyliśmy mural na łódzkim akademiku Olimp. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, fundacją Urban Forms oraz naszymi partnerami - BaseCamp i Ceri, udało nam się ten cel zrealizować. Projekt stworzył i zrealizował hiszpański artysta Okuda. Jego prace możemy podziwiać na całym świecie w tym w Hongkongu, Miami, Las Vegas, Nowym Jorku, Paryżu, we Włoszech,na Węgrzech, a teraz także w Polsce. Styl Okudy jest bez wątpienia oryginalny, charakteryzuje się geometrycznymi kształtami, żywymi kolorami oraz licznymi postaciami ludzi i zwierząt. Jego dzieła, jak mówi sam Okuda, niosą za sobą dużo pozytywnej energii, otwartości na nowe przygody, kultury i innych ludzi. “Dla mnie największą inspiracją są podróże” wspomina artysta. Obserwując jego pracę na żywo nachodzą nas dwa pytania. Po pierwsze, jakim cudem maluje tak szybko, a po drugie, jak to jest możliwe, że nie używa żadnych szablonów. Okuda stworzył cały mural w ciągu 3 dni przy wsparciu swojego asystenta Marcos. Malowali z podnośnika na wysokości 15 piętra, podczas gdy żar lał się z nieba. Pracę ułatwiały im bez wątpienia dziewczyny z fundacji Urban Forms, które dbały o ilość farb, spary’ów, wodę i jedzenie na miejscu. Ale co ważniejsze, zaopatrywały artystę w colę i popcorn, które są tak samo niezbędne jak cały sprzęt do malowania.

 

Warto wspomnieć, że mural Okudy nie był jedynym, który powstał w tym czasie w Łodzi. W ramach swojego Festiwalu, Urban Forms zaprosiło jeszcze 3 innych artystów, którzy stworzyli dzieła 3D na murach łódzkich budynków, wśród nich był Peeta i Ajwer z Włoch oraz Viktor Puzin z Rosji. A wszystko to za sprawą pani Teresy Latuszewskiej-Syrdy, która zaprosiła artystów do Polski i wraz z wolontariuszami zapewniła odpowiednie warunki do pracy, w tym farby, podnośniki, rusztowania, nocleg i wyżywienie. Przy niektórych projektach prace wspierali studenci łódzkiej ASP oraz lokalni artyści.

 

Jednak na muralu nie zamierzamy poprzestać. Jeszcze nie raz Was czymś zaskoczymy, w końcu jesteśmy najlepszym krajem w sieci Erasmus Student Network!