Ponad 60 osób rozwijało swoje umiejętności podczas naszego flagowego weekendu szkoleniowego ESN UPGRADE

 

Mimo ciężkich czasów spowodowanych pandemią COVID-19, ESN Polska nie zwalnia tempa. Jako organizacja zrzeszająca osoby z całej Polski wiemy jak pracować zdalnie i na codzień organizujemy wiele pojedynczych szkoleń i webinarów. Jednak, po raz pierwszy stanęliśmy przed wyzwaniem zorganizowania pełnego dwudniowego cyklu szkoleń online dla ponad 60 osób z różnych sekcji lokalnych. Opisywane wydarzenie to ESN UPGRADE, który odbył się w dniach 20-22.11.2020.
 

ESN UPGRADE to odbywający się dwa razy w roku ogólnopolski zjazd szkoleniowy. Dedykowany jest zarówno nowym członkom Stowarzyszenia, którzy mogą podnieść swoje kompetencje poprzez uczestnictwo w warsztatach związanych z działalnością w organizacji studenckiej, jak i tym bardziej doświadczonym, którzy mogą wciąż poszerzać swoje horyzonty.


 

Uczestnicy tej niestandardowej edycji mogli wybrać jedną z poniższych ścieżek rozwoju: 

Human Resourcesprzeznaczona dla osób, które są zainteresowane rozwojem osobistym, motywacją oraz  zarządzaniem zespołem,

Fundraising - przeznaczona dla osób, które są zainteresowane tematem finansów m.in. tworzenie budżetów, negocjacje z partnerami, przygotowanie oferty partnerskiej i jej prezentacja,

Project Management - skupia osoby, które chcą zrozumieć etapy tworzenia projektów i jak zarządzać swoim zespołem i się z nim komunikować,

Communication Management - przeznaczona dla osób, które są zainteresowane szeroko pojętym brandingiem, kanałami komunikacji, promocją organizacji i tworzeniem różnych treści. 

 

Oto wrażenia uczestników i szkoleniowców z poszczególnych ścieżek:

 

“Szkolenia oceniam bardzo pozytywnie. Szkoleniowcy byli świetnie przygotowani. Praca w grupach i ciekawe zadania bardzo dobrze ukazywały to w jaki sposób trzeba podejść do rozwiązania i wymagały zaangażowania wszystkich uczestników w celu podjęcia decyzji o wyniku końcowym.”

Tomasz Dorosz, Ścieżka HR (uczestnik)

 

“Szkolenia były bardzo dobrze przygotowane pod względem treści jak i wykonania, bardzo dużym plusem był fakt, że obydwoje szkoleniowców znajdowało się w tym samym pomieszczeniu dzięki czemu mogliśmy wszyscy lepiej pracować. Zdobyte doświadczenia będę mógł wykorzystać w planowaniu i przeprowadzaniu rozmów z potencjalnymi i obecnymi partnerami.”

Dawid Dzieniszewski, Ścieżka FR (uczestnik)

 

“Na duży plus zaliczam praktykę, która pozwoliła na wcielenie teorii w życie, co cenię we wszelkiego rodzaju rozwojowych aktywnościach. Z każdego szkolenia da się wynieść przynajmniej jedną przydatną rzecz. Dzięki wszystkiemu, co udało mi się nauczyć i doświadczyć w trakcie UPGRADE'U na pewno zaprocentuje nie tylko w działalności ESNowej, ale także zawodowej czy prywatnej, przede wszystkim w organizacji wydarzeń, ale także lepszej współpracy z ludźmi.”

Julia Mikzińska, Ścieżka PM (uczestnik)

 

 

Oprócz tego uczestnicy mogli wziąć udział w szkoleniu z dialogu międzykulturowego organizowanego przez naszego partnera instytucjonalnego - Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). 

 

Dzięki tak przygotowanym ścieżkom i zawartych w nich  szkoleniom, członkowie ESN wracają do lokalnych sekcji pełni nowych pomysłów, wiedzy, inspiracji i motywacji do dalszego działania. Teraz mogą oni przekazać zdobyte umiejętności dalej i wykorzystać je do usprawniania działań zespołu, planowaniu działań związanych z wizerunkiem i komunikacją zewnętrzną czy też organizacji kolejnych wydarzeń dla studentów zagranicznych.  Szkoleniowcy natomiast mogli spróbować swoich sił w facylitacji szkoleń w formie online oraz odkryć nowe narzędzia do zdalnej pracy w grupach, które zastąpiły dobrze znane wszystkim flipcharty.

 

Całe wydarzenie pokazało nam, że odpowiednie przygotowanie, determinacja organizatorów, szkoleniowców oraz uczestników sprawia, że mimo wirtualnego świata, wychodzimy obronną ręką i pełni nowych kompetencji.  jest określić, w jakim kierunku pójdzie nasza praca w obliczu aktualnej sytuacji epidemiologicznej lecz dzięki dostępnym narzędziom staramy się pracować dalej i rozwijać na każdym kroku. Śmiało możemy powiedzieć, że każdy z uczestników i szkoleniowców jest już przygotowany do pracy w różnych środowiskach i firmach - narzędzia do pracy zdalnej nam nie straszne!  

 

Tegoroczna edycja ESN UPGRADE była wspierana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.