Podsumowanie Social Inclusion Days 2020 - promocja aktywności prospołecznych i integracji środowisk lokalnych ze studentami zagranicznymi
 

Kiedy mowa o inkluzywności, mowa również o podobieństwach i różnicach międzyludzkich, o odkrywaniu innych kultur i społeczności. Erasmus Student Network udowadnia na wielu polach jak zaakceptować różnorodność i zachęcić innych do szerzenia dobra. To także praca wielu wolontariuszy, którzy szerzą idee inkluzywności poprzez interakcję ze studentami zagranicznymi. Młodzi ludzie, obywatele świata, są najlepszą wizytówką na budowanie wspólnych więzi międzyludzkich. To właśnie oni zachęcają do udziału w warsztatach kulturowo-językowych, tworzą kampanie o ludziach i dla ludzi z niepełnosprawnościami, pokazują, że warto zaangażować się w zbiórki charytatywne nie tylko od święta - działają cały rok i właśnie w ten sposób zostawiają swój ślad w społeczeństwie. 

 

Social Inclusion Days to niezwykła inicjatywa organizowana przez organizację międzynarodową Erasmus Student Network dwa razy w roku. Trwające dwa tygodnie wydarzenie ma na celu jeszcze bardziej przybliżyć działalność prospołeczną oraz integrację środowisk lokalnych ze studentami zagranicznymi. Międzynarodowa ranga Social Inclusion Days pozwala na wzmocnienie ducha wolontariatu wśród młodych ludzi i pomaga znaleźć rozwiązania na trudne problemy społeczne.  

 

Również jako ESN Polska zostawiliśmy swój ślad w zwiększeniu wizerunku Social Inclusion Days. 29 lokalnych sekcji wzięło udział w inicjatywie i zorganizowało ponad 70 wydarzeń. Wyjątkowość tegorocznej edycji podkreśliła jego forma - zorganizowana w niemal w pełnym wymiarze online. Dzięki działalności sekcji lokalnych idea wolontariatu zyskuje na znaczeniu. Poprzez zaangażowanie i chęć niesienia pomocy innym wolontariusze tworzą więzi, które czynią ich silniejszymi. 

 

 

Jak w dobie epidemii sekcje poradziły sobie z realizacją zaplanowanych wydarzeń?

ESN UE Poznań przygotował m.in. makramy dla zwierząt ze schronisk, które pomogą im przetrwać zimowe mrozy. Członkowie sekcji lokalnych promowali również akcję zbiórki charytatywnej z ciepłą odzieżą. Czworonożnym przyjaciołom pomagali również wolontariusze ESN z Politechniki Białostockiej, zbierając koce i pokarm dla schronisk oraz członkowie ESN PK, którzy własnoręcznie zbudowali budki dla ptaków. 

ESN UE Wrocław zaangażowało studentów zagranicznych w kreatywne warsztaty ozdabiania własnych maseczek oraz kartek świątecznych dla stworzenia atmosfery pachnącej magią świąt. Wiele polskich sekcji zaangażowało się w organizację warsztatów kreatywnych oraz organizacji quizów o tematyce społecznej. Sekcje skupiły się również na kampaniach edukacyjnych promowanych na kanałach komunikacyjnych (Facebook, Instagram). ESN AGH zorganizował webinar z udziałem tłumacza języka migowego, skupiający się na przedstawieniu wyjątkowości języka oraz społeczności ludzi głuchych, wyjaśniając ich kulturę i łamiąc stereotypy. 

 

ESN dąży do rozwoju mobilności opartej na zasadach równości i pomaganiu innym, zwłaszcza dzięki współpracy studentów lokalnych z międzynarodowymi. Tworzenie wspólnego dialogu wśród różnych kultur jest krokiem ku uświadamianiu innych i tolerancji. Social Inclusion Days okazały się narzędziem do realizacji tych celów, które pokazuje, że pokolenie Erasmusa staje się coraz bardziej widoczne i zostawia swój ślad w społeczeństwie.