Orientation Week, Fresh Week, Welcome Week, Freshers' Week… nazw jest wiele, ale pod wszystkimi kryje się jedna idea - pomoc studentom zagranicznym w ich pierwszych dniach po przyjeździe do kraju oraz zapewnienie integracji pomiędzy nimi i lokalną społecznością. Erasmus Student Network od zawsze kieruje się swoim mottem  “Students helping students”, a Orientation Week, to najważniejszy projekt na początku każdego semestru akademickiego. 

 

Przedsięwzięcie to organizowane jest przez każdą z 29 naszych sekcji lokalnych i angażuje praktycznie każdego członka ESN.  Miesiące przygotowań i planów, po to aby jak najlepiej powitać nowych studentów zagranicznych. Pierwszy tydzień w obcym kraju jest zawsze emocjonujący i może powodować lekki stres, ale to właśnie w tym miejscu wkraczają wolontariusze naszej organizacji! Intensywne parę dni, obfitujących nawet w  kilkanaście wydarzeń, a wszystko po to, aby studenci zagraniczni mieli możliwość poznania lokalnej kultury i zwyczajów, zaaklimatyzowania się w Polsce  oraz spotkania nowych osób, z którymi wspólnie przeżyją swoją przygodę życia.  

 

Jak wyglądał Orientation Week przed pandemią versus jak wyglądał w tym roku?

 

Typowymi wydarzeniami, które co roku były organizowane i cieszyły się dużym zainteresowaniem, to m.in.:

  • Welcome Meeting przedstawiający dane miasto jako miejsce przyjazne oraz dające perspektywę rozwoju młodym ludziom z całego świata. Jest to też czas w którym studenci międzynarodowi poznają uczelnię oraz lokalną sekcję ESN (jeżeli występuje w danym mieście);, czyli jak sama nazwa wskazuje, to międzynarodowa kolacja, podczas której studenci zagraniczni mają możliwość poznania kuchni polskiej, a lokalna społeczność akademicka smaki z całego świata,
  • Treasure Hunting, podczas którego studenci zagraniczni w sposób aktywny mają możliwość zobaczenia najważniejszych obiektów turystycznych i kulturalnych oraz zapoznania się z historią danego miasta.

 

 

Jednak w tym roku Orientation Week przyjął całkowicie odmienną formę. Niestety wchodzące obostrzenia uniemożliwiły wielu sekcjom lokalnym na stacjonarne organizowanie swoich inicjatyw. . W ciągu kilku dni, fizyczne wydarzenia zostały odwołane, a wolontariusze musieli zmienić całe plany i przebieg tego ważnego tygodnia. Zamiast czasu spędzonego na tandemie (event polegający na konwersacjach i wymianie językowej), karaoke czy grze miejskiej w międzynarodowym gronie, wydarzenia zostały przeniesiona do świata online. Nie zmieniło to jednak podejścia ESN i celów, które sobie wyznaczyliśmy! W całej Polsce studenci zagraniczni i lokalni mieli okazję integrować się na ponad wielu wydarzeniach online, a także, w niektórych przypadkach na kilku wydarzeniach stacjonarnych, które odbyły się przed wprowadzeniem obostrzeń i zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.

 

 

 

 

Wśród wydarzeń online organizowanych przez sekcje znalazły się między innymi spotkania informacyjne "Jak przeżyć w Polsce", gry w Mafię czy Among Us, jak również Speed Dating, Netflix Party, Mentors & Mentees Online Party oraz wiele wiele więcej.

 

 

Szybka adaptacja, odkrywanie nowych możliwości i kreatywność. Tak można podsumować tegoroczną edycję Orientation Week.  Najważniejsze jednak jest to, że bez względu na formę, członkowie i sekcje ESN są zawsze dostępni, chętni do pomocy naszym zagranicznym studentom i pełni energii podczas swojej działalności w organizacji. 

 

Tegoroczne inicjatywy w ramach Orientation Week były wspierane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.