Erasmus+, najbardziej rozpoznawalny program Unii Europejskiej, obchodzi w tym roku swoje 30-ste urodziny. Z tej okazji Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zapraszają na debatę „Z Widokiem na 30 lat programu Erasmus”.  We wtorek 25 marca w Domu Europy we Wrocławiu będziemy gościć osoby związane z wdrażaniem programu Erasmus+ w UE i Polsce oraz koordynacją projektów w  jego ramach, a także ich uczestników.

Erasmus + jest programem Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020 o budżecie wynoszącym 14,7 mld euro. Powstał w wyniku połączenia siedmiu innych europejskich programów edukacyjnych (w tym programu wymian studenckich Erasmus, od którego przejął nazwę) i uwzględnia różne kategorie osób i instytucji.  W ramach programu Erasmus+ realizowane są nie tylko wymiany studenckie, ale także np. projekty Wolontariatu Europejskiego, europejskich wymian młodzieżowych, projekty z dziedziny kształcenia i szkolenia zawodowego, edukacji szkolnej, edukacji dorosłych i inne.

Program Erasmus już od 30 lat zmienia życie wielu Europejczyków. Polacy już od 18 lat mogą korzystać z oferowanych przez niego możliwości związanych z edukacją i mobilnością. Dla 9 mln ludzi, którzy w ciągu ostatnich 30 lat wyjechali za granicę w ramach programu Erasmus+ i poprzedzających go programów, życie w Europie z zamkniętymi granicami jest już prawie niewyobrażalne. Pokolenie Erasmus+ czuje się nie tylko mieszkańcami danego miasta lub kraju, ale również obywatelami Europy.

W związku z tą szczególną rocznicą, zapraszamy do udziału w debacie „Z Widokiem na 30 lat programu Erasmus”. Podczas spotkania będziemy rozmawiać o tym, jak przebiega realizacja programu Erasmus + w Polce i jak nasz kraj wypada na tle innych państw członkowskich UE. Zaproszeni goście opowiedzą, z jakich elementów składa się program i kto może z niego skorzystać. Przybliżą także zasady działania Wolontariatu Europejskiego i Europejskiego Korpusu Solidarności  i możliwości zaangażowania się w wymiany młodzieżowe dla szkół i grup młodzieżowych czy praktyki zawodowe.  Uczestnicy spotkania dowiedzą się również, jak pobyt edukacyjny za granicą może przełożyć się na rozwój kariery zawodowej, zainspirować do działania i pobudzić przedsiębiorcze myślenie.

W debacie udział wezmą:

Sylwia Sitka - Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Edukacji i Kultury,

dr Paweł Poszytek – Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji,

Adrian Kowalczyk – koordynator projektów, Stowarzyszenie Semper Avanti,

Monika Świędrych - prawniczka, była uczestniczka programu Erasmus, założycielka prawniczego startupu.

Spotkanie poprowadzi Daria Detlaf, dziennikarka Akademickiego Radia Luz.

Debata odbędzie się we wtorek 25 kwietnia o godz. 14:00 w Domu Europy przy ul. Widok 10 we Wrocławiu.

Prosimy o zgłoszenie udziału w wydarzeniu do 21 kwietnia na www.bit.ly/widok_erasmus, mailowo: ec-wroclaw@ec.europa.eu lub telefonicznie: 71 324 09 04.

Wstęp wolny. 

 

Więcej informacji:

Kampania z okazji 30-lecia Erasmusa

- Informacje o programie Erasmus+ 

 

źródło: http://ec.europa.eu