Słyszeliście kiedyś określenie, że studia to najlepszy okres w Waszej edukacji? Tyle możliwości, szans na rozwój, przyjaciele na całe życie a przy tym ciągła zabawa. Kiedy przychodzi się na pierwszy wykład lub wkracza zagubionym w mury uczelni ciężko w to uwierzyć. Jak odnaleźć się w tej rzeczywistości i znaleźć miejsce dla siebie? 

 

Człowiek na studiach wciąż poszukuje - planu na przyszłość, ludzi z którymi znajdzie wspólny język czy pasji, które będzie rozwijał przez resztę życia. To właśnie jest czas na próbowanie nowych rzeczy i popełnianie błędów. Środowiskiem, które nam to umożliwia są właśnie organizacje studenckie. Co nas czeka po rekrutacji do jednej z nich?

Zaczyna się zawsze niewinnie, od grupki znajomych. Wspólnie podejmujemy się prostych zadań, ucząc się od siebie i po prostu dobrze się bawiąc. Okazuje się, że razem możemy osiągać coraz większe rzeczy, a do tego motywować się wzajemnie. Satysfakcja z realizacji kolejnych celów i projektów jest ogromna, a my w końcu czujemy, że wiemy “o co w tym wszystkim chodzi”. Co więcej, przekonujemy się, że nasi znajomi to osoby, które mają podobne ambicje i razem z nami chcą sięgać po więcej. I nie jesteśmy w tym wszystkim sami! Setki studentów z całej Polski działają podobnie!

 


ESN UPGRADE 2019 - zjazd szkoleniowy ESN Polska

 

Odkrywamy kolejne poziomy zaawansowania. Czujemy, że wiemy już na tyle dużo, że możemy decydować o dalszych losach organizacji a przynajmniej przyczynić się do jej rozwoju w różnych dziedzinach. Przejmując kolejne obowiązki, poszerzamy nasze umiejętności i zyskujemy doświadczenie, którego nie zdobylibyśmy na żadnym wykładzie. Wprowadzamy realne zmiany, uczymy kolejne “pokolenia” wolontariuszy. Przekazujemy im naszą energię i próbujemy wyjaśnić czemu to wszystko jest “takieee fajneee”! Ale oni muszą przekonać się o tym na własnej skórze.

Po jakimś czasie nie wyobrażamy sobie życia bez naszej organizacji. Co robią ludzie, którzy nie udzielają się tak aktywnie jak my? Czy istnieje w ogóle jakieś życie poza? Na szczęście nie mamy za dużo czasu na takie rozterki, bo przed nami kolejne wyzwania, przygody, a wszystko to w gronie najlepszych przyjaciół. To o to chodziło naszym starszym znajomym i rodzicom, kiedy opowiadali nam o studiach. Czy właśnie tak należy przeżywać ten okres naszego życia?

Oczywiście nie znamy uniwersalnego sposobu na spędzenie studiów w najlepszy możliwy sposób, ale możemy przytoczyć co najmniej kilkanaście tysięcy historii, które potwierdzają, że organizacje studenckie, a zwłaszcza ESN, czynią studia niezapomnianymi. Przekonaj się sam i dołącz do nas już dziś! Znajdź sekcję ESN w swoim mieście: www.esn.pl/pl/rekrutacja
 

Autor: Adrianna Warkoczewska, ESN-EYE Łódź