Rok 2017 był dla wszystkich członków ESN  szczególny i wyjątkowy, ponieważ to dokładnie 30 lat temu narodził się Program Erasmus, rozpoczynający czasy międzynarodowej współpracy i integracji ponad wszelkimi podziałami. Program Erasmus jest bezpośrednio połączony z działalnością naszej organizacji - Erasmus Student Network. Na przestrzeni lat zarówno on, jak i organizacja rozwijały się i uzupełniały nawzajem, dążąc do osiągnięcia takiej ich formy jaka jest nam znana dzisiaj.

Krakowska  sekcja ESN UEK,  w obliczu tak ważnej dla naszej organizacji rocznicy nie mogła pozostać bezczynna, stąd, u schyłku jubileuszowego roku zdecydowała się wyprawić Programowi Erasmus huczne urodziny, na jakie ten bez wątpienia zasługuje.

Dzień 13 grudnia, w Krakowie, już od rana został podporządkowany radosnemu świętowaniu. W ciągu dnia na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbyły się targi mobilności, będącej głównym założeniem programu Erasmus+. Podczas nich studenci mogli zapoznać się z bogatą ofertą wymian uczelni, poznać poszczególne kraje, jak i nabrać zapału do odkrywania świata. W jaki sposób? Między innymi słuchając prelekcji UEK-owych obieżyświatów, którzy z humorem i zaangażowaniem podzielili się z odbiorcami wspomnieniami i doświadczeniami wyniesionymi ze swoich niesamowitych i niekonwencjonalnych podróży. Dla wielbicieli dobrej kuchni, którzy preferują poznawać świat za pomocą zmysłu smaku, przygotowano wiele aromatycznych specjałów z różnych zakątków globu, takich jak chrupiąca, włoska bruschetta czy też pikantne i wyraziste w smaku chorizo.

Tego samego dnia, wieczorem, świętowanie przebiegało w znacznie bardziej oficjalnej atmosferze. Podczas uroczystej gali w hotelu Best Western Premier zgromadzili się przedstawiciele władz Uniwersytetu, Biura Programów Zagranicznych, lokalnych sekcji ESN oraz organizacji studenckich, po to aby wspólnie dzielić się wspomnieniami oraz przyszłościowymi wizjami dotyczącymi Programu Erasmus. Inspirujące i motywujące rozmowy trwały nieprzerwanie aż do finałowego zakończenia obchodów, zwieńczonego uroczystym pokrojeniem tortu oraz życzeniami kolejnych 30 lat równie owocnej współpracy w ramach Programu Erasmus.

Obchody 30-lecia, chociaż minęły szybko i niepostrzeżenie, pozostawiły w Krakowie wiele pozytywnych myśli oraz serc, jeszcze szerzej otwartych na świat.